Jeszcze słówko o gazie. Po przejrzeniu dokumentów postanowiłam
krótko podsumować załatwiane formalności, aby mój blog był przydatny dla tych z Was, którzy planują zmagać się z tą papierologią.
DO ROZBIÓRKI:
- Wniosek (podanie) o odcięcie starego przyłącza ze wskazaniem celu (planowana rozbiórka) i z załączeniem aktu notarialnego.
DO BUDOWY:
- Najpierw pismo do gazowni o potwierdzenie, że na naszej nieruchomości istnieje przyłącze gazu – to w celu uzyskania promesy (zapewnienia o możliwości dostawy gazu), którą należało załączyć do wniosku o warunki zabudowy;
- Gazownia wydała promesę, czyli pisemnie potwierdziła, że na posesji jest przyłącze oraz poinformowała, że „w przypadku chęci korzystania z gazu ziemnego należy wystąpić o wydanie warunków i podpisać umowę przyłączeniową. Na tej podstawie zostanie odcięte stare wyeksploatowane przyłącze i wykonane nowe”;
- Po uzyskaniu warunków zabudowy, na FORMULARZU gazowni, wystąpiliśmy o wydanie "Warunków technicznych przebudowy przyłącza gazu". Formularz pomagał wypełniać architekt. Trzeba było w nim podać sporo danych technicznych, np.
- jakie planuje się odbiorniki gazu - np. kuchnia gazowa, kocioł gazowy dwufunkcyjny - są też jednofunkcyjne, ale o tym kiedy indziej,
- jaki jest planowany pobór paliwa gazowego w m3/rok - u nas projektant wyliczył że to 2 800 m3, ale ja nie miałam nawet orientacyjnego pomysłu, ile to może być,
- jaką mamy kubaturę
- wiele innych danych jak taryfy, oktany i nie pamiętam, co jeszcze.
- Gazownia, nawiązując do złożonego wniosku, przysłała pismo o „uzupełnienie braków formalnych”. Chodziło im o dostarczenie mapy ze szkicem projektowanego budynku, która powinna być złożona jako załącznik do wypełnionego FORMULARZA.
- Dosłaliśmy brakującą mapę z wrysowanym szkicem oraz – na wszelki wypadek – fragment mapy do celów lokalizacji inwestycji, jaką składaliśmy przy ubieganiu się o warunki zabudowy.
- W odpowiedzi gazownia wydała wreszcie Warunki techniczne, w których zawarła wytyczne dla projektanta branżowego, żeby wiedział jak projektować nowe przyłącze. Warunki te mają swój termin ważności i jeśli on upłynie a nowego przyłącza jeszcze nie będzie, trzeba ponawiać wniosek, czyli ponownie wypełniać FORMULARZ. Nas to spotkało.
- Wraz z "Warunkami technicznymi przebudowy przyłącza gazu" gazownia przysłała jeszcze dokument o nazwie „Zmiana warunków przyłączenia do sieci gazowej dla podmiotu przewidującego odbiór paliwa gazowego w ilości nie większej niż 10 m3/h gazu ziemnego wysokometanowego grupy E” – serio, przepisałam tą długą nazwę z dokumnetu J. Ten dokument to też podobna rzecz niezbędna. Gdy warunki się przeterminują, to i ten dokument się przeterminuje i musi być wydawany jeszcze raz. Bo to jest podobno komplet.
Dopiero mając warunki można było
przystąpić do sporządzania projektu budowlanego (projekt przyłącza jest jego
częścią), a następnie złożyć projekt w celu uzyskania pozwolenia na budowę.
Już na pierwszy rzut oka widać, że procedura musi trwać. Dla
laika w dziedzinie gazownictwa nie jest to łatwe do ogarnięcia. Zwłaszcza, że pracownicy
w gazowni mówią do klientów tym właśnie żargonem branżowym i zanim człowiek się
nauczy tych nazw, na początku czuje spore zagubienie. Ja czułam.
Bardzo fajnie, że zebrałaś te wszystkie dokumenty i pokazujesz. Myślę, że wielu osobom to pomoże.
OdpowiedzUsuńObecnie wszystkie sprawy związane z podpisaniem umowy na dostarczanie gazu przez PGNiG można załatwić przez Internet. Możliwe jest to dzięki nowej usłudze jaką jest mojeID. mojeID to nowoczesne narzędzie potwierdzania tożsamości online zarówno w usługach komercyjnych, jak i publicznych. Dostawcą usługi jest KIR, dzięki czemu mamy pewność, że korzystanie z usługi jest w pełni bezpieczne.
OdpowiedzUsuńOgólnie jeśli chodzi o jakiekolwiek formalności to moim zdaniem one nigdy nie są zbyt ciekawe. Ja jak podpisałam umowę z https://poprostuenergia.pl/gaz-dla-domu/ to wiem, że teraz w końcu płacę o wiele mniej za gaz w domu.
OdpowiedzUsuńWartościowy wpis
OdpowiedzUsuńWartościowy wpis
OdpowiedzUsuńPodoba mi się ten wpis
OdpowiedzUsuń